Podzim 2024
Obsah
« Zpět na Strom životních situací
Zobrazení
Vydání osvědčení o odborné způsobilosti pro výkon funkce - hlavní důlní měřič
1. Identifikační kód
2. Kód
3. Pojmenování (název) životní situace
Vydání osvědčení o odborné způsobilosti pro výkon funkce - hlavní důlní měřič
4. Základní informace k životní situaci
Osvědčení o odborné způsobilosti pro výkon funkce hlavního důlního měřiče osvědčuje, že jako fyzická osoba je odborně způsobilá provádět a řídit důlně měřickou činnost. Hlavní důlní měřič je odpovědný za správnost a úplnost vyhotovené důlně měřické dokumentace a její odborné vedení.
Oprávnění k důlně měřické činnosti - hornické činnosti - lze vydat právnické nebo fyzické osobě, která prokáže, že je odborně způsobilá sama nebo prostřednictvím k tomu odborně způsobilých zaměstnanců (s osvědčením hlavního důlního měřiče) zabezpečovat činnosti v rozsahu požadovaného oprávnění.
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Ke zkoušce odborné způsobilosti pro výkon funkce hlavního důlního měřiče může být připuštěna každá fyzická osoba, která splňuje požadavky odborné kvalifikace a odborné praxe dle vyhlášky č. 298/2005 Sb., o požadavcích na odbornou kvalifikaci a odbornou způsobilost při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem a o změně některých právních předpisů, ve znění pozdějších předpisů (dále též "vyhláška č. 298/2005 Sb.").
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Uchazeč o získání osvědčení o odborné způsobilosti pro výkon funkce hlavního důlního měřiče musí mít odbornou kvalifikaci získanou absolvováním alespoň magisterského studijního programu a odbornou praxi ve výkonu důlně měřické činnosti při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem alespoň dva roky.
Teoretické a praktické oblasti, které tvoří obsah vzdělání a přípravy vyžadované v České republice pro výkon činnosti hlavního důlního měřiče:
důlní měřictví nebo geodézie,
hornictví nebo základy podzemního a inženýrského stavitelství,
geologie nebo geotechnika,
bezpečnostní předpisy,
důlní škody a zahlazování následků hornické činnosti nebo nauka o životním prostředí.
Odbornou způsobilost hlavního důlního měřiče ověřuje Český báňský úřad, a to zkouškou před zkušební komisí postupem dle vyhlášky č. 298/2005 Sb.
Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Písemná část se provádí formou testu; poté následuje ústní část zkoušky.
Na základě úspěšně vykonané zkoušky vydá Český báňský úřad uchazeči osvědčení o odborné způsobilosti s vymezením druhu hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem. Vystavení osvědčení podléhá správnímu poplatku.
7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Termín zkoušky odborné způsobilosti může být stanoven až na základě písemné přihlášky, kterou je třeba podat na adresu Českého báňského úřadu.
Přihlášku, včetně všech požadovaných náležitostí (dle bodu 10), lze rovněž zaslat v digitální formě, a to datovou schránkou Českého báňského úřadu.
8. Na které instituci životní situaci řešit
Přihlášku podejte na Český báňský úřad.
9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Ke zkoušce se podává přihláška s vymezením požadovaného druhu hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem k dané odborné způsobilosti. V přihlášce fyzická osoba uvede své jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. K přihlášce se přikládají úředně ověřené kopie dokladů o odborné kvalifikaci a doklady o dosavadní činnosti v oblasti hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem.
S přihláškou dále žadatel předloží vzorovou dokumentaci k získání požadované odborné způsobilosti, kterou zpracoval nebo se na jejím zpracování podílel, osvědčení o odborné způsobilosti pro výkon funkce důlního měřiče (bylo-li vydáno obvodním báňským úřadem) a kolkovou známku v hodnotě 1 000 Kč.
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
"Vzor přihlášky ke zkoušce hlavního důlního měřiče" (včetně "Potvrzení o odborné praxi v oboru důlní měřictví") je k dispozici na internetových stránkách Státní báňské správy České republiky.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Poplatek za vydání osvědčení o odborné způsobilosti činí 1 000 Kč (položka 22 písm. b) zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů).
Správní poplatek je vyměřen a vybírán v české měně, platí se kolkovými známkami a je splatný před provedením požadovaného úkonu.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůty jsou řešeny v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláškou č. 298/2005 Sb.
Osvědčení o odborné způsobilosti je platné 5 let ode dne jeho vystavení. Platnost osvědčení o odborné způsobilosti lze opakovaně prodloužit na základě úspěšně vykonané periodické zkoušky na Českém báňském úřadu o dalších 5 let.
Odborně způsobilým osobám k výkonu funkce hlavního důlního měřiče, které jsou držiteli osvědčení hlavního důlního měřiče vydaného do 30.11.2012, začíná běžet lhůta ke splnění povinnosti o vykonání periodické zkoušky na Českém báňském úřadu ode dne 1.12.2012. Nevykonají-li uvedené odborně způsobilé osoby periodickou zkoušku do 5 let ode dne 1.12.2012, pozbývá osvědčení platnost.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Další činnosti nejsou stanoveny.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
Ke kontaktu s Českým báňským úřadem je možno využít e-mailovou adresu: info@cbusbs.cz nebo datovou schránku Českého báňského úřadu.
17. Podle kterého právního předpisu se postupuje
Zákon č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška č. 298/2005 Sb., o požadavcích na odbornou kvalifikaci a odbornou způsobilost při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem a o změně některých právních předpisů, ve znění pozdějších předpisů
18. Jaké jsou související předpisy
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Pokud uchazeč při zkoušce neprospěl, může zkoušku opakovat nejvýše jedenkrát v termínu stanoveném zkušební komisí, a to až po uplynutí doby 3 měsíců.
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Orgány státní báňské správy mohou odejmout fyzickým osobám jimi vydaná oprávnění nebo osvědčení k výkonu činnosti za hrubé nebo opakované porušení předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu, a to až na dobu 3 let.
Další sankce - zejména finanční postihy, příp. správní řízení, vyplývají z pravomocí báňských inspektorů a orgánů státní báňské správy (např. § 44 a 44a zákona č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů).
21. Nejčastější dotazy
22. Další informace
Bližší informace je možno získat na předem dohodnuté konzultaci s ústředním báňským inspektorem, zajišťujícím kontrolní činnost v oblasti důlně měřické činnosti a dokumentace - Ing. Martin Malíř, tel.: 221 775 333.
23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě
24. Související životní situace a návody, jak je řešit
Důlní měřič
25. Za správnost návodu odpovídá útvar
Český báňský úřad
II. odbor - odbor dobývání nerudních surovin a nakládání s výbušninami
Kozí 4
P.O. BOX 140
110 01 Praha 1
26. Kontaktní osoba
Ing. Martin Malíř - ústřední báňský inspektor (tel.: 221 775 333)
27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni
01.12.2012
28. Popis byl naposledy aktualizován
03.01.2013
29. Datum konce platnosti popisu
Bez časového omezení.
30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace